Сьогодні біля підніжжя Хустського замку відбулася церемонія відкриття та освячення меморіальної дошки видатному угорському поету, публіцисту, автору угорського національного гімну Ференцу Келчеї.
Такої честі митець заслужив у хустян за написаний ним вірш про Хустський замок «В мури твої непривітні я, Хустський замку, вдивлявся», що став відомим на весь світ.
Ініціатором події стала угорська громада міста. Участь у мистецькому заході взяли не тільки хустяни, гості з Вишкова та Берегова, але й почесний візитер Генеральний Консул Угорщини в Берегові Андре Саліпскі.
«Сьогодні Хуст збагатився ще одним пам’ятником. Цей замок є невід`ємною частиною чудового міста над Тисою. Хоча подія і пов’язана з угорською історією, але для туристів це буде ще однією родзинкою старовинного населеного пункту, своєрідною історичною окрасою. Особливо хочу звернути увагу на меседж цього пам’ятника: у своїх віршованих рядках Ференц Келчеї звертається до людей із закликом творити, працювати на благо своєї Батьківщини, щоб у ній жили щасливі люди. І це має глибоке значення не тільки для угорців, а для всіх народів. Бажаю Хусту подальшого процвітання, а головне – миру та спокою, – поділився з «ГК» Генеральний Консул Угорщини в Берегові Андре Саліпскі.
Освятили монумент настоятель римо-католицької церкви Святих Анни та Йоакима о.Олександр Сулінчак та пастор Хустської реформатської церкви Людвіг Йовзон.
«Мені дуже приємно бути сьогодні на цій події. Ференц Келчеї – поет, який написав унікальний у своєму роді гімн, що починається словами «Боже, благослови». Митець за хрещенням був реформатом. На музику ж вірш поклав католик, відомий композитор Еркель Ференц. Тож приємно, що на захід запросили не тільки реформатів, але й католиків, адже ми всі одинаково просимо Божого благословення. І сьогодні ми теж його просимо не тільки на цей пам’ятний знак, але і на всі добрі починання. Закарпаття споконвіків було багатонаціональним, і, дякувати Богу, ми живемо в мирі та взаєморозумінні. Сподіваюся, що з Божою ласкою люди й надалі підтримуватимуть один одного, розумітимуть та поважатимуть. Це благословення на всіх тих, хто долучився до встановлення постаменту, бо у цій справі брали участь не тільки угорці, але й українці», – розповів отець Олександр Сулінчак.
І дійсно, виготовив меморіальну дошку скульптор із Великої Доброні Ендре Гіді-молодший, випускник Будапештського художнього інституту, а встановив монумент хустянин Михайло Грабар.