23.06.2016

Цікаві факти

0_a2387_e0b3e952_XL

Римо-католицький костел Св. Анни(кін.18-поч.19ст) (фото: neo7777vitaha)

  • 10 серпня 1799 року римо-католицькій общині надано державний дозвіл на завезення будівельного матеріалу із східної частини замку для зведення нового костьолу в місті, а також перенесення у цей храм дзвону годинника із замкової Годинникової вежі.
  • Були часи коли Хустський замок виконував роль вязниці.В 1454 р. тут перебували увязнені Петро,Микола та Іоанн Перені.В 1458 р. вязнем замку був Михайло Сіладі із Горогсег, дядько короля Матяша.
  • Відомо що в Хустському замку чеканили гроші.Тут довго жили ювеліри й камнерізи Міклош і Томаш.
  • На камяному фасаді каплиці було висічено
    TPE • BENEDICT • SZALAY DE BOKOVAR
    ANNO • 1554
    S • P
  • З червня 1766 р. близько 6 години вечора над Хустом пронеслася буря і блискавка в трьох містах вдарила в будови Хустського замку.
  • Висота Замкової гори 174 метри. над рівнем моря 333 метри.
  • Колодязь замку глибиною 160 метрів.
  • Перед головними воротами був виритий рів завширшки 8.5 метрів.
  • Архивні документи 1802 р. свідчать, що священник піаністичного ордену П.Вікентій Шимеліус (Шимоншич) на стінах новозбудованої церкви (св. Анни) звелів зробити напис: “Нарцис Хуст мембран суму,Нон вікте,сед лацеранте-Екстет ут етерні форціор ара Деї” (” Це частина замку Хуст, зруйнованого, але непереможного-більш сильного у пристолі живого Бога”).
  • На зовнішньому укріпленні з воротами, на яких був напис: „це наказав збудувати Кристофор Баторі із Шимльо року тисяча п’ятисотого…” (подальший текст не можна було прочитати). На других, внутрішніх воротах, був слідуючий напис: „Моліться і працюйте, щоб коли прийде ворог, не вийшло, що ваша зброя виявиться більш слабкою”.
  • В 1669 р. замок мав близько 50 канонів, кілька десятків центнерів пороху, більше 3000 стріл (ядер), кількість яких в той час вистачало для захисту замку й при тривалій облозі. Крім того на бастіоні зовнішніх воріт стояли 2 канони і одна мортира; на Літньому бастіоні було шість мортир, один десятикаліберний канон, названий Фаркаш (Вовк), 5 тарацків
    (гаубиць); на бастіоні Людська голова (Емберфа) -тридцятикаліберний канон, названий Соловей (Філеміле), п’ятикаліберний тарацк,Дрозд” (Шерегель) і скорострільний тарацк,названий Козел (Кечкебак); а також на трьох стрільницях бастіонів, названого Велика варта, на бастіоні Фердинанд і на бастіоні Мала варта стояла сильна зброя. Три цейтгази (цеуггауз) були наповнені амуніцією.
  • В 1671 р. До замку Хуст належали такі міста і села: Хуст з таможньою управою, Вишково також із пошлиною, Тячово, Довгополе (теперішній Камполунг), Сигот, Вишня, Руна (Ронасек), Іза, Салдобош, Буштино, Теребля, Дулово, Требушани, Білий Потік,Рахів.
aerhas

Фрагмент мапи 1795 року (Клікніть на зображення, повна мапа відкриється в новому вікні)

-Згідно інвентаря Будаї від 7 березня 1704 р. бастіони замка були дуже пошкоджені і їм загрожувала небезпека розпаду. Верхньою частиною замка взагалі не можна було користуватись, бо початий там ремонт спинився із-за війни. Плата капітана і віцекапітана була визначена в попередніх розмірах, з тією лише різницею, що капітан діставав плату із семигородської державної каси, а віцекапітан – від прибутків хустських маєтностей, а саме: 400 форинтів готівкою і натурою 300 кружок вина, 10 кружок оцту, 100 мір пшениці та вівса, 6 забійних голів великої рогатої худоби, 12 вгодованих свиней, 30 баранів, 100 куриць, 25 гусей, 2 міри гороху, 2 міри сушених слив, по 1 відру масла та меду, 2 міри лляного зерна, 1 міру конопляного зерна, 500 головок капусти і 12 возів сіна за рік.Замкова сторожа складалася з 1000-1300 чоловік, які мали одного поручика. Солдати мали в місяць 8, а гайдуки 3 форинти плати. В часи Будаї вони вже не діставали провіанту і дружини гайдуків зобов’язані були працювати в замку.Тоді ж вязням замку давали щодня по 2 фунти м’яса і стільки ж хліба.
-6 січня 1706 р. Адамом Ваї був складений інвентар озброєння хустського замку. Згідно йому тут ще було 3 старі канони, 8 тарацків (гаубиць) та один чотириствольний розбивач ворожих рядів. В додатку до цього інвентаря від 4 квітня ц.р.говориться, що в замку нема добрих труб та зливних жолобів і вода під час дощів стікає по стінах, внаслідок чого з них та стель починає відпадати штукатурка.