20.06.2016

Список інвентаря замку 1.01.1669 р.

Палац:
На воротах зовнішніх – 9 замків, на внутрішніх – 3 замки. На бастіоні: два довгих канона, один короткий канон і чотири тарацьки (канони з короткими пушечними стволами, стріла яких описує в повітрі високий зліт і таким чином уражає ціль під мурами замку), 2 старі канони, 3 ложі для ламп, 2 крюка.
Зовнішній замок:
На зовнішніх воротах – 2 замки. На бастіоні – 2 старі канони, один короткий канон, два менших канона, три тарацьки (гаубиці), в підсобному магазині 57 центнерів пороху, 4 мотузи для тягнення канонів, один котел для змішування пороху, 9 литих форм для виготовлення канонів,  два столи для сушіння пороху.

На внутрішніх воротах – три ланцюги для піднімання воріт, три копії, сім поганих алебард, один кіл для відкривання колодязя, одна мідна мортира з дубиною для розбивання пороху, сім мотузків на циліндр колодязя, два залізних відра, чотири лампи, один годинник для внутрішнього замку, 20 центнерів кам’яного пороху, на магазині для дров – один замок.

poroh_melnitsa

        Один з видів порохового млину

 

Господарський дім (зимова квартира вельмож)- 2 столи, 2 крісла, 1 сільська піч з меншою плитою, 3 вікна.

Бастіон Фердинанд-зверху на коридорі – 1 короткий канон,один ручний млин. В кімнаті помічника ката – 2 столи і 2 стільці. Вподальшій кімнаті – один стілець, один струганий стіл. Внизу на коридорі – дві драбини. В коморі – 135 центнерів муки, 50 центнерів пшениці. На бастіоні в напрямку входу до замку поблизу кухні – 1
короткий канон, 2 малих канона.2573360570_fded668d4b_b

Літній дім -(літня квартира вельмож): два столи, біля них -лавиці. Перед домом на стіні – шкаф для посуду, дві лавиці. Під ним на коридорі – 26 канонів, 3 старих канона.
Барабанна башта– 14 центнерів пороху, один мідний барабан, 4 окови для в’язнів, 2 наковальні, одне ліжко, одна сільська піч, два столи із лавицями біля них, 2 рицарські прапори для кавалерії, два прапори для піхоти.
Кам’яний звід (башня – Уп.)- 12 центнерів пороху, 24 окороків забитих тварин.
Пекарня -над нею – 798 канонових стріл, ЗО цинкових наповнень і 50 підпалювачів, 28 мотузів для тягнення канонів, 20 старих мотузків, 2 мідні скалкові машини, 1 залізний кіл до канону, 11 залізних кругів до канонів, 6 шоломів, 2 розбиті канони, 24 кромпачі, 200 мотик, 1 пара коліс для возу, 5 коротких залізних ланцюгів, 12 запалювальних шарів, 42 гвинтівки, 1 старий бурав, 4 штуки міді під мортиру для розбивання пороху, 27 дерев’яних посудів на порох для канонів, 1 новий котел для нагрівання води.2573369910_3922a1a073_b
Внутрішній будинок
Дім вояка: 1 стіл із лавицями, 1 постіль, 1 сільська піч, 1 скляне вікно, 2 старих ковані ящики без замків, 1 туалет, 1 мідна кухонна мортира для розбивання пороху, 3 залізні веретела, 2 залізні якорі(крюки – Уп.), 27 глеків, 58 залізних шпиців для захисту перед нападом кавалерії (ці шпиці розкидувались по дорозі так, щоб одним кінцем були направлені вверх і уражали копита коней), 40 стріл, 1 бурав для канонів, 718 бойових горнят (із них лилась на ворога, що дерся по стінах, кип’яча смола або розплавлене олово), половина бочки смоли, 6 залізних ємностей для чищення канонів, 53 цинкових ємностей для пороху до канонів, 1 форма для виготовлення коротких канонів, кілька ящиків смоли; в казематі під кухнею – 680 стріл для довгих канонів,
8 пар коліс для канонів, 1516 стріл для коротких канонів, 4 дишла, З бочки вина, 3 бочки капусти (поганої якості).Zeugbuch_Maximilian_Notbuechsen_89_400px
Управительський (шафарський) дім – 1 фаска меду (16 мірок), 20 залізних чотиригранних котлів, 1 бочка свинного сала, один топір для розрубки м’яса, 116 кам’яних канонових стріл, 1 чистич (?) меду,2 центнери олії, 14 хлібів сиру, 14 бочок оцту.
Кузня– 2 бурови, 2 старі великі наковальні, 1 менша нова наковальня, 1 „крилата” наковальня, 1 ламач каменю, 1 молот, 1 менший молот, 2 різаки заліза, 5 шпиців, 1 міх горнила, 1 залізне веретено, 1 котел для варення із ланцюгами, 1 кромпач.
До замку належать:
Одна паства в Данчарі, яка дає 5 малих скирд сіна, одне поле в Чабри ні (40 фут сіна), одне поле в Бороняві (2 скирди сіна), далі 2 ділянки поля біля Альбрехта Бербеля, одна ділянка поля в Надь Сега (2 скирди сіна). Ці поля є власністю Кристофора Фанчикаї, від котрого вони були відняті під час діяльності капітана Альбрехта Лоньї.
Коні-2 коні для тягнення барабана (пасуться в саду), 2 коні для носіння води із замкового колодязя, 11 коней для обробітку землі.
Господарський дім під замком– 2 індюки, 40 курей, 12 гусей,
13 качок, 70 старих (?) свиней, 1 господиня (річна плата 12 форинтів),2 пастухи свиней (річна плата 3 форінти).
Овець– було 300 (може, й більше, але сьогодні нема ні однієї, бо їх забили для Іоанна Керені і для пана Перлені). В сливовому саду-одна пасіка, багато дерев. В стодолі є половина скирди проса, але управитель Георгій Жолдоші не знає, скільки там снопів. Біля господарського будинку є одне озеро і парник для зеленини (тепер без неї).
Поле– на березі Тиси в урочищі Барла вапа одне поле, де висівалось 194 восьмини пшениці. Георгій Жолдоші стверджує це на свою душу. Спочатку до замку не належало ніяке поле, але капітани замку відняли від бідних людей його й засіяли.Згідно старому праву с.Липча зобов’язано було представити для замкової кухні на Трійцю 8 вгодованих овець або 16 баранів. Горінчово також стільки. Березово представляло 1-2 овець. Сьогодні – ні однієї,бо ці села князь дав господарю замку, який вважає їх своєю власністю.Млин для помолу пороху. Він не належав до замку, але пан Каспар Корніш відняв його силою від братів, яким він належав від батьків. Дмитро Деяк мав плату від князя, але назад млина не дістав.
Млини для помолу муки– Один називається Верхнім і належав колись Павлу Секелю. Другий називається Млином монахів. Його Милість пан капітан стверджує, що сам князь Баторі дав йому цей млин, в якому мелеться мука для замку і весь прибуток із нього іде накористь замку.
Будинок робітників– Він знаходиться в місті, якому раніше належав. Його Милість пан капітан стверджує, що Його Величність князь Баторі дарував його разом з полем Данчарем замку.Це є віднята маєтність Кенді, яку приєднав до замку Ференц Няказо.
Угілля для замку-Дев’яту частину всього мають представляти для замку села Селище, Нанково, Данилово, Іза, Салдобош та інші.Липча, Горінчово та Березово вважаються власністю капітана замку.
Таможні управи– В Хусті вона називається Таможня Ріки. 8 грошей, 6 грошей і 4 гроші данини (за великі перевози) належать князю і виплачуються в руки коморного жупана в якості його прибутку. Від їздового беруться 2 гроші, від першого – 1 гріш пошлини, яка належить Його Милості капітану замку, яку йому
перепустив Його Величність князь від покупки парадної упряжі. У Вишкові прибуток від таможньої управи належить управителюТаможні Ріки як його плата.Якщо на Таможні Ріки ловиться контрабанда, то дві третини ізнеї належать князю, а третина – місту. Прибуток таможень неоднаковий: іноді більший, іноді менший.